Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir mi ?

- -
Konut  Kredisi  Varken  Tekrar  Konut  Kredisi  Çekilebilir  mi ?

Konut kredisi  çeken yatırımcılar yeni bir konut kredisi ihtiyacında ikinci kredi için bankalarına başvuru yapabiliyor. Aynı anda iki tane konut kredisine sahip olmak için engel olan  hukuki bir madde yok, ancak bankalar ikinci krediyi verme kararında bazı kıstasları göz önüne alarak değerlendirme yapıyor. Her bankanın kendine özel bir değerlendirmesi olurken, genel kanı kredi notu üzerinden yapılıyor. Kişinin kredi notuna ek olarak ; aylık geliri, ödeyebileceği tutar ve halen ödemekte olduğu kredi miktarı dikkate alınıyor. Kişinin kredi taleplerinin ret oranı da bankanın olumlu cevap vermesinde önemli rol oynuyor.

Konut Kredisi için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kişinin hesap hareketleri, ödemeleri, düzenli gelir ve gider tablosu, Sosyal sigorta kaydı üzerinden belirleniyor. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ve asgari miktarın üstünde bir  tutarda ödeyen kişilerin kredi notu daha yüksek oluyor. Aylık maaş miktarı ve gider oranı, gecikmeden ödeme gerçekleştirmesi de kredi notunu etkiliyor. Faturaların düzenli ödenmesi, mevcutta bulunan konut kredisinin vadesi, var olan diğer gayrimenkul yatırımları ve varsa hisse senedi, repo, döviz yatırımları kredi puanını belirliyor. Kredi notu düşük olan kişiler ödemelerini aksatmadan yaparak bir süre sonra kredi notunu yükseltebiliyor.

Üçüncü Konut Kredisi Alınabilir mi?

Eğer kredi puanı yeterliyse, diğer iki kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşanmıyorsa ve banka incelediğinde aylık gelir ailenin giderinin yeterince üstündeyse bazı bankalar aynı kullanıcıya üçüncü krediyi verebiliyor. Kimi kredi kullanıcıları birden çok konut kredisi ihtiyacında bulunduğunda, düzenli ödeme yapmışsa ve kredi puanına güveniyorsa, başka bir banka üzerinden refinansman yaparak kredi borçlarını tek kalem altında toplayabiliyor. Refinansman ve ikinci kredi işlemleri bankanın karar verme yetkisi ile gerçekleşiyor ve prosedürler bankadan bankaya değişiyor.


Kullanıcıların konut kredisine başvurmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri, düşükse yükseltmek için bir süre beklemeleri ardından uzman bir danışman yardımı ile ikinci krediyi alıp alamayacağı konusunda görüştükten sonra başvuru yapması öneriliyor. Zira yapılan başvurunun reddedilmesi kişinin sicilini kötü etkiliyor. Birden çok bankadan görüş almak ve önceliğin daha önce kredi çekilen bankaya verilmesi öneriliyor. Bankaların kampanya dönemlerinden yararlanılması da kullanıcıların avantajına.. 


1 /4