Gayrimenkul sektörü, ekonomimizin lokomotif sektörlerinden biri. Sektörde genel anlamda olumlu gelişmeler yaşanırken dalgalanmalar da meydana gelebiliyor. Faiz oranlarının artmasıyla inşaat maliyet oranlarının yükselmesi, doğru orantılı olarak fiyatlara yansıdı. Fiyatlardaki değişiklik gayrimenkul yatırımcısının kararlarını elbette etkiliyor.

 

Reidin-Gyoder geçtiğimiz günlerde emlak endeksi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Mart ayında İstanbul'da metrekare başına konut satış fiyatları %1.27 oranında arttı. İstanbul, aynı zamanda konut fiyatları en çok artan il oldu.

 

İstanbul'u takip eden şehirler arasında  Bursa, İzmir ve Antalya gözüküyor. 

 

Elbette yaşanan gelişmeler, gayrimenkul sektöründeki dalgalanma konut satış fiyatlarını etkilediği gibi kiralık konut fiyatlarını etkiledi. İkinci el piyasasında da değişiklikler yaşandı. Kira oranlarının en çok arttığı il Adana oldu. İstanbul, Antalya ve İzmir de kira fiyatlarının artığı iller arasında geliyor.

 

Yatırımlarımızda Konut Projelerini Ne Şekilde Değerlendiriyoruz?

 

Reidin Emlak Endeks raporuna göre, piyasada markalı projeler olarak adlandırılan kurumsal gayrimenkul şirketlerinin yeni projelerinde de rakamlar değişiklik gösteriyor.

 

Yeni konut fiyatları bir önceki aya göre, özellikle Kıyı Ege bölgesindeki projelerde artış göstermekte  

 

Projeler içinde de en çok 2+1 daire tipleri rağbet görüyor.